Pokud hledáte efektivní způsob vytápění domu či bytu, tepelné čerpadlo je jedním z nejlepších řešení na trhu. Jeho oblíbenost vyplývá z vysoké účinnosti, komfortního ovládání a ekologie.
Tepelná čerpadla se v posledních letech stávají jedním z nejčastěji volených způsobů vytápění domácností. Zatímco kolem roku 2010 se prodávalo asi 6 000 zařízení ročně, v roce 2023 se počet prodaných tepelných čerpadel zvýšil na více jak 35 000.
Výpočet návratnosti tepelného čerpadla
Návratnost tepelného čerpadla vypočteme tak, že náklady na pořízení tepelného čerpadla vydělíme roční úsporou za energie, kterou nám přechod na nové, úsporné vytápění přinese. Výsledkem je počet let, za které našetříme na cenu tepelného čerpadla díky nižším provozním nákladům. V průměru se tato návratnost pohybuje kolem 5 let.
Výhody TČ
Určitě se ptáte, jaké jsou důvody rychle rostoucí obliby tohoto zdroje vytápění. To je dáno tím, že tepelná čerpadla jsou:
• ekologická – využívají obnovitelné zdroje, tedy vzduch nebo vodu,
• energeticky úsporná – spotřeba elektrické energie je přibližně o 60 % nižší než u elektrických pecí,
• komfortní při provozu – zařízení je nenáročné na údržbu
• snadná instalace – není pro ně potřeba vyčleňovat speciální místnost
• odolná – jejich životnost je až 30 let
Ještě nižší náklady na vytápění a výhodnější návratnost
Způsobem, jak dodatečně snížit náklady spojené s provozem tepelného čerpadla, je volba vhodného energetického tarifu. Jedním z oblíbených energetických tarifů používaných v rodinných domech je tarif D57D pro domácnosti, které používají elektřinu k vytápění. Získají 20 hodin levnějšího proudu denně. Správná volba distribuční sazby může ušetřit až 70 % z platby za elektřinu.
Dalším výhodným řešením pro domácí rozpočet je kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky. Toto řešení výrazně sníží náklady na vytápění, přípravu teplé vody a chlazení objektu tepelným čerpadlem.
Při rozhodování o fotovoltaice pro rodinný dům se vyplatí využít dotací NZÚ, kde lze kombinovat dotaci na tepelné čerpadlo i dotaci na fotovoltaiku.