Kreslicí plátno 1 kopie 2 copy 5@4x
Search
Close this search box.

Fotovoltaika v zimě

V zimní sezóně listopad – únor se montáž fotovoltaické elektrárny nemusí zdát nejsrozumitelnější volbou. Nízké teploty a krátké dny nás nutí přemýšlet spíše o tepelném čerpadlu a tepelné izolaci než o fotovoltaice. Přitom existuje několik zásadních důvodů, proč je investice do fotovoltaiky v zimě opravdu dobrým rozhodnutím. Pokud nefouká silný vítr nebo hustě nesněží je možné instalovat fotovoltaiku v zimě stejně jako v létě.

Proč se vyplatí instalovat fotovoltaickou elektrárnu v zimě?

  • výroba zařízení v zimě (říjen-březen) činí až 30 % roční produkce ,
  • zvláště výhodné zimní akce pro fotovoltaiku,
  • kratší čekací doba na instalaci,
  • kratší čekací doba na vyřízení Dotace nová zelená úsporám,
  • možnost zahájení provozu systému od začátku roku v souladu s zúčtovacím obdobím,
  • příležitost investovat a snížit daň z příjmu.

Jak fungují fotovoltaické panely v zimě?

Není pravda, že fotovoltaika vyrábí nejvíce elektřiny v parném létě. Možná Vás to překvapí, ale panely vyrábějí elektřinu díky slunečnímu záření, přičemž nepotřebují teplo. Účinnost fotovoltaických panelů se zvyšuje s klesající teplotou. Ve skutečnosti v zimě, za bezmračných dnů, bude fotovoltaika fungovat nejlépe.

Navíc montáž kvalitních fotovoltaických panelů, které jsou odolné vůči vysokým teplotám v létě a mrazu v zimě, jim umožní udržet vysokou provozní účinnost.

Jak zvýšit účinnost fotovoltaiky v zimě?

Účinnost fotovoltaických panelů v zimě můžete vylepšit například tím, že budete opatrně odklízet sníh z instalace. Přibližně 10 centimetrů sněhové pokrývky činí panely prakticky neúčinnými.

Vhodná instalace panelů, pod úhlem 30 až 45 stupňů, usnadní samostatné čištění sněhu z fotovoltaiky. Usnadňuje také vystavení slunečnímu záření dopadajícímu na zemský povrch.

Montujeme výhradně celočerné panely Canadian Solar a LONGi Solar, které mají právě v zimě lepší vlastnosti než ostatní typy solárních panelů. Mimo jiné z nich rychleji taje sníh, takže během zasněžených dní zvyšuje svoji účinnost. A víte, jak pálí přímé sluníčko v zimních zasněžených dnech 🌞.

Problém s nižší energetickou výtěžností ze slunce v zimě řeší sledovací systémy, tedy solární trackery, které pomocí senzorů nebo GPS modulů určují optimální polohu FV panelů vzhledem k dopadu slunečního záření. 

Fotovoltaika v zimě – kratší čekací doba na instalaci

Jelikož většina zákazníků neví, že se v zimě vyplatí investovat do fotovoltaiky, je čekací doba na instalaci kratší. Panely instalujeme pár dní po podpisu smlouvy. Stejně tak se zkracuje doba čekání na dotaci NZÚ, kterou kompletně vyřešíme a garantujeme zisk v plné výši.

Výhodou připojení fotovoltaické instalace k elektrické síti v prosinci také je, že systém začne fungovat od začátku roku v souladu s zúčtovacím obdobím. Máme pak jednodušší zúčtování s energetickou společností na fakturách za elektřinu. Po Novém roce jsou dny delší a naše instalace bude každým dnem vyrábět více a více energie. Na grafech je to krásně znát.

Možnost investovat a snížit daň z příjmu

Pro podnikatele dává investice do fotovoltaiky v prosinci možnost zahrnout si ji do nákladů do proběhlého roku a snížit tak daň pro letošní rok.

Neváhejte a kontaktujte nás.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Máte zájem o spolupráci?

Vyplňte nezávazný poptávkový formulář!

nebo
Žádné nevyžádané hovory ani e-maily. Vaše údaje jsou v bezpečí.