Kreslicí plátno 1 kopie 2 copy 5@4x
Search
Close this search box.

Čištění a údržba solárních panelů

Potřebují solární panely údržbu?

Údržba solárních panelů je důležitá pro optimální výkon a dlouhou životnost solárního systému. Je potřeba občas vyčistit panely a zkontrolovat instalaci, zda nemá nějaké závady – praskliny, znečištění nebo poškození.

Jak často byste měli solární panely udržovat?

Technickou údržbu solárních panelů je nejlepší provádět jednou za dva roky. Čištění solárních panelů závisí na řadě faktorů. Bydlíte v zalesněné oblasti nebo máte plochou střechu se solárními panely? Pak může být nutné čistit solární panely pravidelněji, protože na panelech skončí více listí a nečistot.

Proč udržovat solární panely?

Pravidelná údržba solárních panelů je důležitá ze dvou důvodů:

  • Lepší účinnost : čištění je zvláště důležité pro zvýšení účinnosti solárních panelů. Pokud na vašich solárních panelech zůstanou nečistoty, může účinnost klesnout o 2 až 3 %. Pro maximální výnos je nejlepší udržovat solární panely čisté.
  • Delší životnost: technická údržba vašeho solárního panelu je důležitá pro jeho životnost. Pravidelnou kontrolou vaší instalace můžete rychleji odhalit závady a poškození, čímž prodloužíte její životnost.

Jak udržovat solární panely

Rozlišujeme mezi čištěním solárních panelů a technickou údržbou:

Čištění solárních panelů

  1. Příprava : Před čištěním solárních panelů je důležité provést nezbytné přípravy. Ujistěte se například, že je vaše instalace solárního panelu vypnutá a že máte po ruce všechny potřebné materiály, jako jsou čisticí prostředky a měkký hadřík.
  2. Odstranění hrubých nečistot : Před čištěním solárních panelů jinými prostředky je nejlepší nejprve odstranit hrubé nečistoty, jako je listí nebo ptačí hnízda. Je důležité to dělat pravidelně, protože to může ovlivnit účinnost vašich solárních panelů.
  3. Čištění povrchu vašich solárních panelů : Nyní můžete své solární panely čistit vlažnou vodou a případně neutrálním čisticím prostředkem. Nikdy nepoužívejte chemikálie nebo tvrdé drátěnky, ale použijte měkký hadřík.
  4. Zapněte instalaci solárního panelu: nakonec se ujistěte, že všechny spoje jsou stále řádně dotaženy a můžete solární panely znovu zapnout. Nyní si můžete opět užívat optimální výnos z fotovoltaiky.

Technická údržba solárních panelů

Kromě čištění solárních panelů je také důležité nechat zkontrolovat celou instalaci, zda nemá vady nebo poškození. Netýká se to jen samotných solárních panelů, ale také střídače, připojení, monitorovacího systému atd. Pravidelnou kontrolou můžete včas odhalit problémy a prodloužit životnost celé instalace.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Máte zájem o spolupráci?

Vyplňte nezávazný poptávkový formulář!

nebo
Žádné nevyžádané hovory ani e-maily. Vaše údaje jsou v bezpečí.