V zimní sezóně listopad – únor se montáž fotovoltaické elektrárny nemusí zdát nejsrozumitelnější volbou. Nízké teploty a krátké dny nás nutí přemýšlet spíše o tepelném čerpadlu a tepelné izolaci než o fotovoltaice. Přitom existuje několik zásadních důvodů, proč je investice do fotovoltaiky v zimě opravdu dobrým rozhodnutím. Pokud nefouká silný vítr nebo hustě nesněží je možné instalovat fotovoltaiku v zimě stejně jako v létě.
Proč se vyplatí instalovat fotovoltaickou elektrárnu v zimě?
- výroba zařízení v zimě (říjen-březen) činí až 30 % roční produkce ,
- zvláště výhodné zimní akce pro fotovoltaiku,
- kratší čekací doba na instalaci,
- kratší čekací doba na vyřízení Dotace nová zelená úsporám,
- možnost zahájení provozu systému od začátku roku v souladu s zúčtovacím obdobím,
- příležitost investovat a snížit daň z příjmu.
Jak fungují fotovoltaické panely v zimě?
Není pravda, že fotovoltaika vyrábí nejvíce elektřiny v parném létě. Možná Vás to překvapí, ale panely vyrábějí elektřinu díky slunečnímu záření, přičemž nepotřebují teplo. Účinnost fotovoltaických panelů se zvyšuje s klesající teplotou. Ve skutečnosti v zimě, za bezmračných dnů, bude fotovoltaika fungovat nejlépe.
Navíc montáž kvalitních fotovoltaických panelů, které jsou odolné vůči vysokým teplotám v létě a mrazu v zimě, jim umožní udržet vysokou provozní účinnost.
Jak zvýšit účinnost fotovoltaiky v zimě?
Účinnost fotovoltaických panelů v zimě můžete vylepšit například tím, že budete opatrně odklízet sníh z instalace. Přibližně 10 centimetrů sněhové pokrývky činí panely prakticky neúčinnými.
Vhodná instalace panelů, pod úhlem 30 až 45 stupňů, usnadní samostatné čištění sněhu z fotovoltaiky. Usnadňuje také vystavení slunečnímu záření dopadajícímu na zemský povrch.
Montujeme výhradně celočerné panely Canadian Solar a LONGi Solar, které mají právě v zimě lepší vlastnosti než ostatní typy solárních panelů. Mimo jiné z nich rychleji taje sníh, takže během zasněžených dní zvyšuje svoji účinnost. A víte, jak pálí přímé sluníčko v zimních zasněžených dnech 🌞.
Problém s nižší energetickou výtěžností ze slunce v zimě řeší sledovací systémy, tedy solární trackery, které pomocí senzorů nebo GPS modulů určují optimální polohu FV panelů vzhledem k dopadu slunečního záření.
Fotovoltaika v zimě – kratší čekací doba na instalaci
Jelikož většina zákazníků neví, že se v zimě vyplatí investovat do fotovoltaiky, je čekací doba na instalaci kratší. Panely instalujeme pár dní po podpisu smlouvy. Stejně tak se zkracuje doba čekání na dotaci NZÚ, kterou kompletně vyřešíme a garantujeme zisk v plné výši.
Výhodou připojení fotovoltaické instalace k elektrické síti v prosinci také je, že systém začne fungovat od začátku roku v souladu s zúčtovacím obdobím. Máme pak jednodušší zúčtování s energetickou společností na fakturách za elektřinu. Po Novém roce jsou dny delší a naše instalace bude každým dnem vyrábět více a více energie. Na grafech je to krásně znát.
Možnost investovat a snížit daň z příjmu
Pro podnikatele dává investice do fotovoltaiky v prosinci možnost zahrnout si ji do nákladů do proběhlého roku a snížit tak daň pro letošní rok.