Kreslicí plátno 1 kopie 2 copy 5@4x
Search
Close this search box.

Jak funguje fotovoltaický (FVE) panel?

Fotovoltaika je stále oblíbenější volbou ve firmách, domácnostech i zemědělství. Zjistěte, jaký je princip fungování fotovoltaické instalace a jaké výhody může přinést.

Co je fotovoltaika? 

Principem činnosti FVE je využívání obnovitelných zdrojů energie. Není divu, že mnoho lidí zajímá, co to vlastně fotovoltaika je, jaké jsou její předpoklady a jaké výhody jim může přinést.

Fotovoltaika má jeden jednoduchý cíl – získávat a zpracovávat sluneční energii k její přeměně na elektřinu nebo teplo. Je to dáno fotovoltaickým jevem, kdy vlivem světelného záření v pevné látce vzniká elektromotorická síla umožňující přeměnu energie slunečního záření na elektřinu.

Fotovoltaický jev využívají fotovoltaické články. Jsou spojeny do modulů, které tvoří fotovoltaický panel. Montuje se na střechu budovy nebo na zem pomocí nosné konstrukce.

Z čeho se skládá fotovoltaická instalace?

Základním prvkem panelů je fotovoltaický článek . Musí mít vlastnosti polovodičů, proto se nejčastěji vyrábějí z materiálů jako:

  • křemík,
  • germanium,
  • selen.

Nejčastěji se používá první z nich, protože má v posledním obalu až 4 elektrony. Díky tomu dochází u křemíku k jevu fotoemise rychleji než v případě dalších dvou prvků. V současné době se často kombinuje s dalšími pro dosažení lepších výsledků.

Nesmírně důležitým prvkem fotovoltaické instalace je také solární invertor – zařízení, které umožňuje transformaci získané elektřiny tak, aby mohla napájet budovu a zařízení v ní. FVE instalace jsou také vybaveny obousměrným měřičem sledujícím bilanci energie generované solárními panely a energie odebrané z externí sítě.

jak funguje FVE panel

Jak fungují fotovoltaické panely?

Je těžké si představit dům, který není vybaven elektřinou. Fotovoltaika umožňuje její chytré využití umožňující čerpat z přírodních obnovitelných zdrojů energie, protože elektřina a teplo se získávají ze slunce. A to topit v dohledné době nepřestane.

Solární panely obsahují fotovoltaické články. Každý je vyroben ze 2 vrstev polovodiče. Jeden z nich je tvořen atomy s větším počtem elektronů (vrstva typu n), proto má záporný náboj. Druhá vrstva buněk má atomy s prázdnými elektronovými prostory. Jedná se o tzv otvory (vrstva typu p), díky nimž má tato vrstva článků kladný elektrický náboj.

Vlivem slunečního záření prochází každá buňka tzv. fotovoltaický efekt (fenomén). Nejprve fotony, (nejmenší jednotky světla), dosáhnou křemíkového plátku panelu. Tam se srazí s elektrony, kterým předají veškerou svou energii. To znamená, že atomy z vrstvy typu n dávají další elektrony atomům z vrstvy typu p. Tímto způsobem vyplňují díry a vytvářejí p-n přechod složený z atomů s neutrálním elektrickým nábojem.

V důsledku toho vzniká stejnosměrný proud, který jde do měniče. Zařízení přeměňuje stejnosměrný proud na střídavý, což umožňuje napájet elektrická zařízení doma nebo ve vaší firmě. Takto získaná energie nahrazuje síťový proud a využívá se přednostně, tedy dříve, než jsou zařízení napájena ze sítě.  

Díky fotovoltaickým panelům může každá budova získat bezplatnou, nekonečnou a plně ekologickou energii. Přidejte se s námi k těm šťastlivcům. Kontaktuje odborníky z DEMBO Power.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Máte zájem o spolupráci?

Vyplňte nezávazný poptávkový formulář!

nebo
Žádné nevyžádané hovory ani e-maily. Vaše údaje jsou v bezpečí.