Kreslicí plátno 1 kopie 2 copy 5@4x
Search
Close this search box.

Tepelné čerpadlo země nebo vzduch – které je lepší?

Za poslední desetiletí se tepelná čerpadla stala skutečnou senzací na českém trhu topných systémů. Domácnosti stále více oceňují možnost snížení účtů za vytápění i ekologickou povahu takových zařízení. Vláda také vidí ve vytápění tepelným čerpadlem budoucnost, proto podporuje jejich pořízení různými druhy dotací nebo výhodnými tarify, kdy můžete získat nižší sazby za elektřinu díky TČ. Volba spotřebitelů většinou padá na vzduchová nebo pozemní čerpadla. Jak se od sebe liší a které budou ve vašem případě fungovat lépe? 

Tepelné čerpadlo země nebo vzduch – jaký je rozdíl?

Přestože je obecný princip činnosti tepelných čerpadel vždy stejný, vzduchová čerpadla se od zemních v mnoha ohledech liší. Jak snadno uhodnete, první získávají energii ze vzduchu, který je obklopuje, a druhé ze země. Typ zemního zdroje má zase obrovský vliv na konstrukci, účinnost a cenu zařízení.

Čím menší je rozdíl mezi teplotou spodního zdroje (vzduchu nebo země) a horního zdroje (vody v topné instalaci), tím méně elektřiny tepelné čerpadlo spotřebuje. To znamená, že modely, které získávají energii ze vzduchu, v zimě snižují účinnost. 

Zemní čerpadla získávají energii ze země, která podléhá menším teplotním výkyvům než vzduch, takže spotřebují méně elektřiny. Zdálo by se tedy, že nejlepším řešením je zemní tepelné čerpadlo s vertikálními vrty, ale vertikální sondy musí být umístěny v zemi, což znamená vyvrtat dostatečně hluboké otvory. Nejen, že tento proces může zničit již rozvinutou parcelu, ale je také velmi drahý. Instalace horizontálních kolektorů bude o něco levnější – ale bohužel ještě invazivnější.

Tepelné čerpadlo – jak jej přizpůsobit vašim potřebám?

Vzhledem k výrazným rozdílům mezi vlastnostmi vzduchových tepelných čerpadel a zemních čerpadel by měl výběr mezi nimi záviset především na specifičnosti stavby a pozemku. Modernizovaná budova bude vyžadovat zcela jiné řešení než dům postavený od začátku.

Nejprve zvažte způsob instalace tepelného čerpadla a jeho cenu. Pokud vytváříte topný systém od začátku a máte dostatečně velký pozemek na zástavbu, můžete investovat do zemního zařízení. Pokud však hledáte způsob, jak snížit účty za vytápění u stávající budovy, bude lepší doplnit stávající topnou instalaci vzduchovým tepelným čerpadlem. Vyhnete se tak vrtání děr na vaší pravděpodobně dobře udržované zahradě a využijete potenciál vašeho stávajícího topného systému. Vzduchové čerpadlo Vám umožní výrazně snížit náklady na vytápění bez nutnosti provádět problematické a nákladné montážní práce.

Mezi klíčová kritéria pro výběr tepelného čerpadla patří také jeho výkon. Je vhodné připomenout, že v případě těchto zařízení není konstantní a závisí na teplotě zemního zdroje. Proto byste měli zvážit, za jakých podmínek bude vzduchové tepelné čerpadlo obvykle fungovat a zda bude podporováno jiným topným zařízením. 

Suma sumárum, zemní tepelné čerpadlo je velmi ekonomické řešení, které umožňuje vytápění místností i užitkové vody. Doporučuje se všem investorům, kteří mají dostatečně velký pozemek a finanční prostředky na vrtání studní. Tepelné čerpadlo vzduch-voda je volbou pro ty, kteří nejsou připraveni na příliš vysoké investiční náklady nebo již mají doma jiné provozní topné zařízení.

Pokud se chcete o tepelných čerpadlech dozvědět více, určitě se obraťte na DEMBO!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Máte zájem o spolupráci?

Vyplňte nezávazný poptávkový formulář!

nebo
Žádné nevyžádané hovory ani e-maily. Vaše údaje jsou v bezpečí.