Kreslicí plátno 1 kopie 2 copy 5@4x
Search
Close this search box.

Využití přebytků z fotovoltaiky

Jaké jsou možnosti sdílení energie z fotovoltaiky?

Existuje několik způsobů, jak využít přebytky elektrické energie z fotovoltaického systému:

1. Samo-spotřeba – spotřebujte vyrobenou energii ve své domácnosti, například během slunečných dní. To může zahrnovat používání elektrických spotřebičů, dobíjení elektromobilu nebo akumulaci energie do baterií pro noční spotřebu.

2. Bateriový systém – investice do solárních baterií umožní ukládání přebytků energie během dne a její použití v noci nebo za méně slunečných dnů. To může zvýšit vlastní spotřebu energie z fotovoltaiky.

3. Prodej do sítě – přebytečnou energii můžete prodávat zpět do elektrické sítě prostřednictvím feed-in tarifů. Tím získáte finanční kompenzaci za vyrobenou elektřinu, ale pokud distribuční síť v lokalitě nepatří investorovi, výkup přebytků energie, kterou domácnosti nespotřebujete ani nenahromadíte v baterii, se zužuje na energetické společnosti, které si určují i podmínky.

4. Ohřev vody – využijte přebytečnou energii pro ohřev vody, například v bojleru. Tím můžete snížit spotřebu plynu nebo elektrické energie pro ohřev.

5. Elektromobily – Použijte přebytečnou energii pro dobíjení elektromobilů pomocí tzv. Wallboxu. To může snížit náklady na palivo a zároveň podpořit udržitelnou dopravu.

6. Další projekty – můžete zvážit i jiné projekty, jako je topení bazénu, solární osvětlení zahrady nebo dokonce prodej energie sousedům.

7. Sdílení – rok 2023 přinesl v tomto směru změnu legislativy a přebytečnou energii ze solárních panelů můžete nově sdílet mezi občany, kteří vytvoří energetické společenství. Nejvíce se nabízí sdílení, pokud máte chatu, v rámci bytového domu nebo v rodině. Proud zdarma si mezi sebou mohou poslat příbuzní v různých nemovitostech, například rodiče z domu do bytů dětí nebo děti prarodičům a podobně. Navíc můžete k předávání elektřiny využívat veřejné distribuční sítě za snížený poplatek, takzvaný místní tarif a takto sdílená elektřina bude také osvobozena od daně z elektřiny.

Je důležité zvážit ekonomické a praktické faktory a poradit se s odborníky z DEMBO, abyste si vybrali nejvhodnější způsob využití přebytků z fotovoltaiky pro svou konkrétní situaci.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Máte zájem o spolupráci?

Vyplňte nezávazný poptávkový formulář!

nebo
Žádné nevyžádané hovory ani e-maily. Vaše údaje jsou v bezpečí.