Kreslicí plátno 1 kopie 2 copy 5@4x
Search
Close this search box.

Fotovoltaika na plochou střechu

Fotovoltaické instalace na střechách domů, hospodářských budov nebo zahrad již nejsou kuriozitou, jako tomu bylo před několika lety. FVE panely jsou nejčastěji k vidění na šikmých střechách – montáž je poměrně jednoduchá, odvíjí se od typu střechy nebo umístěním budovy vůči světovým stranám. Jak je to s instalací fotovoltaiky na plochou střechu? Jak to vypadá a je to stejně efektivní řešení? Co se vyplatí vědět o fotovoltaice na ploché střeše?

Fotovoltaika – plochá nebo šikmá střecha?


S fotovoltaikou jsou spojeny dvě hlavní výhody – za prvé vyrobená energie umožňuje snížit účty za elektřinu a za druhé jde o ekologické řešení. Těchto výhod lze snadno dosáhnout instalací panelů na šikmé střechy – využívá se jejich nejčastější úhel sklonu vůči slunečním paprskům, tedy 30-40 stupňů (což v našich klimatických podmínkách zajišťuje nejvyšší účinnost fotovoltaiky). Co ploché střechy nebo střechy s minimálním sklonem? Instalace fotovoltaiky na plochou střechu je možná s použitím příslušných držáků, které zvyšují úhel sklonu panelů. Pokud navíc plochá střecha není zastíněna, lze na rozdíl od šikmých střech, kde je pro montáž nejoptimálnější jižní expozice, využít celou její plochu. Mnoho odborníků zastává názor, že fotovoltaika plochých střech poskytuje mnohem větší flexibilitu, čímž umožňuje ještě plnohodnotnější využití potenciálního výkonu.

Instalace fotovoltaiky na plochou střechu


Co se týče konstrukce ploché střechy, fotovoltaika vyžaduje použití modulů, které zvyšují úhel sklonu panelů na cca 15 stupňů. Vyšší úhel se z bezpečnostních důvodů nedoporučuje, protože taková konstrukce nemohla odolat poryvům větru. Toto řešení samozřejmě nebude tak efektivní jako u šikmých střech, ale lze použít větší střešní plochu a konstrukci lépe umístit ve vztahu ke světovým stranám.

Fotovoltaická instalace na plochou střechu – co se vyplatí o instalaci vědět?


Nosná konstrukce pro fotovoltaiku na ploché střeše je zpravidla vyrobena z lehkého, ale velmi odolného hliníku. Instalace je možná bez ohledu na materiál jeho povrchové úpravy – střešní lepenku nebo membránu EPDM. Na druhou stranu způsob montáže panelů bude zásadní pro bezpečnost montáže a zajištění těsnosti střechy.

Dva základní typy montáže FV na plochou střechu:

  1. bez zátěže (s upevněním na plochou střechu) – spočívá v ukotvení montážních prvků ve střešní konstrukci, což vyžaduje provedení buď ve fázi výstavby před hydroizolací střechy, nebo později proražením hydroizolační vrstvy. Tato metoda vyžaduje zvláštní péči pro zajištění těsnosti konstrukce z důvodu provozu celé konstrukce fotovoltaických panelů i pod vlivem větru;
  2. se zátěží (s přídavným zatížením) – bez zásahu do střešní konstrukce. Instalace ve formě propojených speciálních rámů pro panely je zatížena základovými bloky nebo betonovými deskami s použitím elastických pryžových podložek, které navíc zajišťují střešní lepenku.

Pokud chcete, aby byl váš budoucí fotovoltaický systém odolný, spolehlivý, bezpečný a vyráběl pro vás bezplatnou energii – kontaktujte nás.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Máte zájem o spolupráci?

Vyplňte nezávazný poptávkový formulář!

nebo
Žádné nevyžádané hovory ani e-maily. Vaše údaje jsou v bezpečí.